(Vayo replies to Brayo and his parents) I have a confession Brayo!!!!

Habari mama Brayo hello Baba Brayo,
Mimi ni mtoto wa Caro jina langu Vayo,
Am a girlfriend to Brayo tangu anitoe  uvajo,
Mbona unapanic Brayo its confession time,
I gave you my heart you broke it every time ,

Unakumbuka Kamau yule alikupea sticker,
He gave me a bra when you gave me a speaker,
Nilimwangushia yangu yote when he gave me new sneakers,
Sorry i lied to you when we met that county speaker,
Ask any girl she won’t say no to a county speaker,

Unajua Mike yule mnacheza na yeye ball,
Yule aliiba kuku akafunguliwa on bail,
He was my side dish before he went to jail,
He is the one who bought that yellow pail,

Anakumbuka ile siku ya Jumatano,
When i said nilikuwa kwa Mkutano,
I was having a great time na Stano,
Yule boy anaishi pale Makutano,

Honestly Brayo ni uchungu kunipa heartbreak,
Do you remember what you told me during lunch break,
Until i gave in and my virginity uka-break,
You promised my heart you will never break,

To say the truth Brayo nakupenda yangu yote,
I said No to Boy Flani hata angenipa chochote,
Naekewa the meaning of mtaka yote hukosa yote,
Honestly sijawahi date mtu yeyote,

Brayo wengi hupenda fanta kwa ladha yake,Wengine hupenda pilipili kwa muwasho wake,Wengine hupenda asali kwa utamu wake,
Ila mimi nakupenda  kwa upendo wako,

Mama brayo Baba Brayo i love Brayo so i confess,
To you Brayo i give my love na kwako siwezi mess,
Before i finish nikuulize Brayo unapush na Caro ama ni Vako?………..

#bonny

Advertisements

Author: mogesi

Simple guy ready to make a difference through writing

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s